Posiadacze Karty Mieszkańca i biletu okresowego, który dotychczas umożliwiał przejazd pojazdami komunikacji miejskiej, będą mogli korzystać z niego także w pociągach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej, ale tylko w granicach Gdańska. Wiosną zmienią się również ceny biletów jednorazowych.

O planach wprowadzenia wspólnego biletu na pojazdy komunikacji miejskiej, a także SKM, PKM i pociągami Przewozów Regionalnych, informowaliśmy po raz pierwszy pod koniec grudnia 2019 r. W środę, 8 stycznia, Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, przedstawił konkretne założenia zmian, które wprowadzone zostaną w gdańskiej komunikacji publicznej już od 1 kwietnia br. 

To, co ważne, to fakt, że ze wspólnego biletu korzystać będą mogli wyłącznie posiadacze aktywnej Karty Mieszkańca i biletów okresowych.

To rozwiązanie dotyczy tylko osób, które ten bilet okresowy zakupują. W ostatnich dniach padały pytania o to, czy będziemy finansować bezpłatną komunikację na kolei dla osób, które jeżdżą w tej chwili bezpłatnie naszą komunikacją miejską. Nie będziemy finansować. Dzieci i seniorzy będą musieli, tak jak do tej pory, kupić bilet kolejowy - podkreślał zastępca prezydent Piotr Borawski, dodając, że trwają rozmowy z Gdynią i Sopotem w kwestii wspólnego biletu. 

- Jest w nas pełna determinacja ku temu, by w tej kadencji nastąpiła integracja w ramach całego Trójmiasta, a nawet całej metropolii - mówił Piotr Borawski.

Jeżeli ktoś nie posiada Karty Mieszkańca, to oferta będzie taka jak dotychczas, a więc z biletem okresowym będzie można poruszać się wyłącznie autobusami i tramwajami, z wyłączeniem kolei - na nią trzeba będzie kupić osobny bilet.

Bilety jednorazowe

Od 1 kwietnia nastąpi wzrost cen biletów jednorazowych.

Bilet ważny na jeden przejazd kosztować będzie 3,8 złotych (obecnie 3,2 zł), bilet 1-godzinny - 4,4 zł (obecnie 3,8 zł), a bilet 24 - godzinny -14 złotych (obecnie 13 zł).

Co bardzo istotne, zlikwidowana zostanie taryfa nocna - każdy bilet obowiązujący na liniach dziennych, będzie obowiązywał także na liniach nocnych.

W pojazdach tylko karnety

Od 1 kwietnia wprowadzone zostaną także zmiany w regulaminie przewozów pojazdami Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

W pojazdach prowadzona będzie jedynie sprzedaż biletów - karnetów. Pojedyncze bilety będą już niedostępne.

- Od 1 kwietnia zakupić będzie można w pojazdach karnet, który zawierać będzie trzy bilety: dwa jednoprzejazdowe i jeden 1-godzinny. Karnet normalny będzie kosztował 12 zł, ulgowy - 6 zł - poinformował Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska. - Ma to wpłynąć przede wszystkim na mieszkańców, by takich transakcji było jak najmniej. By korzystali ze 105 automatów biletowych czy aplikacji dostępnych na telefony komórkowe. Chodzi o to, by zwiększyć komfort podróży i jak najbardziej zminimalizować opóźnienia tramwajów i autobusów - wyjaśniał.

Druga zmiana w regulaminie dotyczy przejazdów z jednośladami:

- rower będzie można przewozić tylko w pojazdach oznaczonych specjalnym piktogramem,

- przewóz roweru będzie niemożliwy w przypadku, gdy nie będzie on zapięty specjalnym pasem lub nie będzie ustawiony w specjalnym stojaku znajdującym się w pojeździe.

Jak poinformował Maciej Lisicki, prezes miejskiej spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, około 190 autobusów należących do GAiT będzie miało wyposażenie umożliwiające przejazd roweru, a więc: albo specjalne pasy albo stojak. Mniej będzie dostosowanych do takich przewozów tramwajów.

- Na pewno przystosowane będą do tego wszystkie nowe Pesy, czyli 30 pojazdów. Dostosowane zostaną też dotychczasowe Pesy, w sumie 65 pojazdów dostosowanych do przewozu jednośladów.

W jednym pojeździe będzie można przewieźć na ogół tylko jeden rower - przyznał prezes Lisicki.

 

Bilety jednorazowe

rodzaj biletu jednorazowego ulga stara cena [zł] nowa cena [zł]
na jeden przejazd normalny 3,20 3,80
1h normalny 3,80 4,40
24h normalny 13,00 14,00
na jeden przejazd ulgowy 1,60 1,90
1h ulgowy 1,90 2,20
24h ulgowy 6,50 7,00

Każdy bilet upoważnia do podróżowania liniami nocnymi

 

Bilety miesięczne imienne ważne od poniedziałku do piątku

strefa ulga stara cena [zł] nowa cena [zł]
Gdańsk normalny 86,00 90,00
Kolbudy lub Pruszcz lub Sopot lub Żukowo normalny 58,00 64,00
cała sieć ZTM normalny 96,00 104,00
Gdańsk ulgowy 43,00 45,00
Kolbudy lub Pruszcz lub Sopot lub Żukowo ulgowy 29,00 32,00
cała sieć ZTM ulgowy 48,00 52,00

Każdy bilet upoważnia do podróżowania liniami nocnymi w danej strefie

 

Bilety miesięczne imienne ważne od poniedziałku do niedzieli

strefa ulga stara cena [zł] nowa cena [zł]
Gdańsk normalny 94,00 99,00
Kolbudy lub Pruszcz lub Sopot lub Żukowo normalny 64,00 68,00
cała sieć ZTM normalny 104,00 114,00
Gdańsk ulgowy 47,00 49,50
Kolbudy lub Pruszcz lub Sopot lub Żukowo ulgowy 32,00 34,00
cała sieć ZTM ulgowy 52,00 57,00

Każdy bilet upoważnia do podróżowania liniami nocnymi w danej strefie

 

Bilety na okaziciela, ważne od poniedziałku do niedzieli

strefa ulga stara cena [zł] nowa cena [zł]
Gdańsk normalny 107,00 125,00
Kolbudy lub Pruszcz lub Sopot lub Żukowo normalny 75,00 79,00
cała sieć ZTM normalny 117,00 135,00
Każdy bilet upoważnia do podróżowania liniami nocnymi w danej strefie. Dla biletów na okaziciela nie ma biletów ulgowych.